Yanni a jeho životní cesta ve stručnosti

     Yannis Hrysomallis (čtěte Chrysomalis) se narodil 14. listopadu 1954 ve městě Kalamata v Řecku. Je známý pod jménem Yanni. Je samouk pianista, klávesista a skladatel. Byť dokončil studia z psychologie a získal titul B.A., rozhodl se zasvětit svůj život hudbě, i když neměl potřebné vzdělání a neuměl noty.

     V roce 1994 vyšel na DVD záznam jeho koncertu v Acropolis: Yanni Live at the Acropolis, o kterém se říká, že šlo o nejprodávanější koncert na DVD všech dob. Tento počin byl velmi úspěšným milníkem jeho kariéry, i když byl v roce 1992 nominovaný na cenu Grammy za album Dare To Dream.

     Od té doby byl Yanni na vzestupu a koncertoval před více jak dvěma miliony lidí ve více než 20 zemích celého světa. Získal přes 35 platinových a zlatých alb, kterých se prodalo přes 20 milionů nosičů. Jeho hudba je hojně využívána ve veřejně televizi. Byla zahrnuta jako hudební doprovod nebo podkreslení všech televizních Olympijs-

kých her od roku 1988 a je často použita při vysílání sportovních událostí. Jeho hudba je zařazována do stylu "New Age", ale Yanni sám dává přednost označení "současně instrumentální". Na Minnesotské univerzitě Yanni získal od regentů čestný titul Doctor of Humman Letter (D.H.L., adekvátní český titul není k dispozici). Poté zde studoval a obhájil titul B.A. z psychologie a ještě získal titul Ph.D. z hudby.

     9. dubna 2014 představil světu svou dceru Krystal Ann, která v jeho společnosti pracuje jako člen marketingového týmu.

     Yanni začínal svou hudební "kariéru" tím, že své skladby a recitály přehrával pouze své rodině. Než se však začal věnovat hudbě, závodně plaval. Stal se řeckým národním rekordmanem v soutěži na 50 metrů volným stylem. V 18ti letech začal studovat Minnesotskou univerzitu. V době svého působení na univerzitě se Yanni připojil ke skupině Chameleon, která akorát počínala svou dráhu nadějné kapely. Zde se poprvé setkal s bubeníkem Charliem Adamsem. Díky turné po středozápadě měla kapela několik menších úspěchů, zejména ve státech USA: Minneosta, Iowa, Wisconsin, Illinois a Severní Dakota. Potom co Yanni úspěšně zakončil svá studia titulem B.A. z psychologie, začal se plně soustředit na hudbu. Domovem se mu stala Kalifornie, kde začal skládat hudbu pro film. Rok 1987 byl pro něho zlomový ve smyslu jeho následné kariéry. Dal dohromady malou kapelu, ve které působili ještě Charlie Adams a John Tesh a počali s cestováním, kde propagovali Yanniho raná alba, plná instrumentálních skladeb: Kyes To Imagination, Out Of Silence a Chameleon Days.

     Devadesátá léta byla pro Yanniho velmi zlomová. Jeho dvě alba byla nominována na cenu Grammy. Jedná se o album Dare To Dream z roku 1992 a album In My Time z roku 1993. Na albu Dare To Dream poprvé zazněl song "Aria", který byl inspirovaný písničkou The Flower Duet. Yanni hudba se v hojném počtu začala objevovat v televizi a při televizních přenosech sportovním událostí, např.: Super Bowl, U.S. Open, Wide World of Sports, Tour de France, World Figure Skating Championship, Olympiáda a ABC News.

     Nejzlomovějším rokem a komerčním průlomem však byl rok 1994. Tento rok bylo vydáno album a současně i video Yanni Live at the Acropolis, které bylo natočené 23.10.1993 na koncertě, který se uskutečnil ve 2000 let starém Herod Actticus divadle v Athénách v Řecku. Bylo to první živé album, které bylo upravené pro celý orchestr za doprovodu Yanniho kapely. Orchestr byl vedený íránským dirigentem Shahrdad Rohani. Koncert se stal nejpopulárnějším programem díky vysílání veřejnoprávními společnostmi v USA. Sledovalo ho přes půl miliardy lidí v 65 zemích světa. Díky tomu byl nejvíce populárním programem a na nejvyšších příčkách se držel až do doby vydání VHS. Jedná se o druhé nejprodávanější hudební video všech dob. Bylo ho prodáno přes sedm milionů kopií.

     V březnu 1997 se Yanni jedním z mála známých umělců, kteří dostali povolení hrát a nahrávat v Taj Mahalu v Indii. Později v tomto roce Yanni koncertoval v Zakázaném Městě v Číně. Z těchto dvou vystoupení Yanni vytvořil další živé album s názvem Tribute, které nese rok vydání stejné. Dirigent Armen Anassian připustil své pohybnosti o tom, že to Yanni dokáže: "Abych upřímně řekl, když o tom začal Yanni mluvit, přišlo mi to jako úžasný nápad. Ale pochopitelně jsem byl velmi skeptický. Ale je pravdou, že jsme to dokázali." Armen Anassian Yanniho charakterizuje jako "velmi optimistického a že ho nic nevyvede z míry". Tento nadhled se přirozeně projevuje i v jeho skladbách. Anassian pak pokračoval: "Nemyslím si, že je to cílený záměr. Yanni je ve svých pocitech velmi upřímný. Jeho hudba opravdu pochází z jeho srdce. Hudbu píše s neuvěřitelnou lehkostí a vychází z něj relativně snadno. Ten kus správně odvedené práce a dobrého pocitu z hudby je jen vedlejší produkt. Shoduje se to s tím, co lidé slyší."

     Lee Rose a David "Gurn" Kaniski byli nominování za cenu Emmy za "Výjimečný osobitý výkon ve světelné režii pro dramatická, varietní, malé nebo speciální scény" za světelnou show a osvětlení na Live at the Acropolis.

     V roce 2000 vydává Yanni své první studiové album po sedmi letech: If I Could Tell You. Další album Ethnicity navazovalo na jeho myšlenku "Jeden svět, jedno lidstvo" a také se s ním vydává na turné, které trvalo od roku 2003 do roku 2004. Toto album odstartovalo čtvrté největší koncertní turné dle hodnocení časopisu Billboard Magazine. Další tour s názvem "Yanni Live!" počalo v Mandalay Bay v Las Vegas v Nevadě a uskutečnilo se v letech 2004 až 2005. Záznam a živé album s názvem Yanni Live! The Concert Even vykouklo na světlo světa v roce 2006. Poté začal spolupracovat s producentem Rickem Wakem a společně představili na Yanniho koncertě Voices skladby zpívané vokalisty. Disney Pearl Imprint vydává album Yanni Voices a je to Yanniho studiové album po šesti letech. Zároveň divize Buena Vista Concerts produkuje turné se stejným názvem.

     Album s názvem Truth Of Touch je Yanniho 16. Studiovým albem v pořadí, vydaným v roce 2011. Yanni o něm pronesl, že je to "návrat k jeho instrumentálním kořenům". V porovnání s vokálně-centrickým Yanni Voices je toto album z velké části instrumentální a představuje "návrat k formě" Yanniho hudebnímu stylu z devadesátých let. Album obsahovalo filmové prvky, s hladkým jazzem a domorodými prvky.

     Yanni také sepsal, ve spolupráci s Davidem Rensinem, svou biografii, kterou nazval Yanni in Words (Yanni ve slovech), která vyšla v únoru 2003. V této knize Yanni vypráví o svém dětství v rodném Řecku, o svých studiích na univerzitě, o světě hudby a jejího komponování. Také zde vypráví o svém vztahu s herečkou Lindou Evans, který trval od roku 1989 do roku 1998. Kniha vyšla ve stejnou chvíli jako jeho album Ethnicity, třinácté v pořadí a dle New York Times se stala bestsellerem.